five logó

 

 

Hogyan kezdjem el szervezni saját ESC önknétes projektem?

A jelentkezés célja, hogy téged legalább egy fogadó szervezet kiválasszon önkéntes projektre. A FIVE önkéntes koordinátorai a folyamat valamennyi szakaszában segítenek neked, viszont a kiválasztást minden esetben a fogadó szervezet végzi, vagyis a döntésbe legtöbbször nincs beleszólásunk.

A jelentkezési folyamat legalább 6 lépésből áll. Fontos, hogy legyen egy jó önéletrajzod, melyet minél több fogadó szervezethez juttass el, hogy felfigyeljenek rád. A motivációs levél és az interjú segítségével érheted el, hogy kiválasszanak, de a kiutazáshoz szükség lesz az ESC Program támogatására is. Mindezek előtt azonban legfontosabb, hogy legyen küldő szervezeted, aki segít neked már a legelső lépések megtételében is.

 

Válassz küldő szervezetet

Ha minket, a Fiatalok a Vidékért Egyesületet (röviden FIVE) választasz küldő szervezetnek, arra kérünk, hogy először is íratkozz fel hírlevelünkre. Ezzel jelzed felénk, hogy érdeklődsz a program iránt. A hírlevélben küldünk meghívót a soron következő ESC tájékoztatóinkra. Ha még nem íratkoztál fel hírlevelünkre, akkor kérjük, hogy tedd meg azt ide kattintva.

Az ESC önkéntesek adatkezelésével kapcsolatos adatvédelmi tájékoztatónkat innen töltheted le.

 

Kérdezd az önkéntes koordinátort

Ha ezen a honlapon már mindent elolvastál és még maradtak homályos összefüggések, akkor bátran keresd a FIVE önkéntes koordinátorát a megadott elérhetőségek egyikén.

 

Készíts kreatív önéletrajzot

Az ESC önkéntességhez vezető út első komoly mérföldköve az önéletrajzod elkészítése. Felejtsd el az állás pályázatok sablonos önéletrajzait, és törekedj arra, hogy a te önéletrajzod egyedi, tartalmában és külalakjában is kreatív legyen.

Az általad hamarosan megszólított fogadó szervezetek ebből tudhatják meg, hogy ki vagy, és milyen tapasztalatokkal, kompetenciákkal, szemléletmóddal rendelkezel. Ebből derül ki a személyiséged, az érdeklődési köröd és korábbi önkéntes tapasztalataid.

Milyen egyéb szempontjai vannak egy kreatív önéletrajznak? Mivel tudod megragadni a fogadó szervezetek figyelmét? Milyen önéletrajzzal tudsz kiemelkedni a jelentkezők közül? Milyen formai szempontokra ügyelj?

A kreatív önéletrajz elkészítéséhez összeállítottunk egy tájékoztató füzetet, amelyben még több érdekes és hasznos szempontot találsz.

Ha még több tippre van szükséged az önéletrajz megszerkesztésével kapcsolatban, akkor ezt is olvasd el.

A nekünk megküldött önéletrajzoddal kapcsolatos adatvédelmi tájékoztatónkat innen töltheted le.

 

Keress ESC felhívásokat

Ha ESC felhívásokat keresel, akkor elsősorban az általunk működtetett EVS önkéntesek Facebook oldalt ajánljuk számodra, ahol rendszeresen jelennek meg újabb és újabb ESC felhívások.

Az EVS hirdetési adatbázisban találod az önkénteseket kereső fogadó szervezetek felhívásait. Az adatbázis nem teljeskörű, mert nem kötelező a fogadó szervezeteknek itt hirdetniük. Ezen kívül számos Facebook oldalt is találsz EVS hirdetésekkel, de ezeken lassú és nehézkes az irányított keresés.

Az EVS/ESC felhívásokról még több érdekes részletet olvashatsz a Hol találsz EVS felhívásokat? című füzetünkben.

Ha egy fogadó szervezethez jelentkezel konkrét felhívás hiányában, elég az önéletrajzod elküldened nekik, melyre rendszerint csak akkor válaszolnak, ha önkéntest keresnek. A válaszban jelezni fogják, hogy milyen egyéb anyagokat kérnek tőled. Ha viszont konkrét EVS felhívásra jelentkezel, akkor rendszerint az önéletrajzoddal együtt a motivációs leveled is kérik megküldeni.

 

Írj motivációs levelet

Motivációs levelet akkor érdemes készíteni, ha egy fogadó szervezet érdeklődik irántad, vagy egy konkrét ESC felhívásra jelentkezel (amennyiben kérnek motivációs levelet). A motivációs levél megírása előtt térképezd fel a fogadó szervezetet, olvass minél többet róluk annak érdekében, hogy a célkitűzéseid minél inkább a szervezetre/projektre, valamint a fogadó városra/helyszínre hangoltak legyenek.

A motivációs levél középpontjában a fogadó szervezet és maga a hirdetett projekt iránti érdeklődésed, és ezen keresztül a konkrét tanulási, fejlődési célkitűzéseid bemutatása áll. Gondold át, hogy milyen konkrét módon tudnál segíteni a fogadó szervezet számára, és a nagyjából megismert, valamint elképzelt feladatokon keresztül mutasd be a tanulási céljaid.

A motivációs levél elkészítéséhez hasznos tippeket, segítő kérdéseket, a levél szerkezetének kialakításához használható tanácsokat is találsz segédletünkben.

A motivációs levéllel kapcsolatos adatvédelmi tájékoztatónkat innen töltheted le.

 

Juss el minél több kiválasztási interjúig

A fogadó szervezetek a kiválasztás utolsó körében egy úgynevezett rövidlistát állítanak össze azokból a jelentkezőkből, akik az önéletrajz és motivációs levél alapján esélyesek a projektben való részvételre. A rövidlistára került jelentkezőkkel interjút készítenek, ami rendszerint egy 20-30 perces Skype interjú.

Az interjú során a fogadó szervezet ismerteti a tervezett projekt jellemzőit és gyakorlati körülményeit, mellyel kapcsolatban megerősítést kér a jelölttől a kínált feltételek elfogadását illetően. A beszélgetés folyamán te is megfogalmazhatsz kérdéseket. Célszerű ekkor rákérdezni a projekttel kapcsolatos gyakorlati körülményekre (szállás, étkezés, munkába járás, nyelvi képzés, munkaidő/szabadidő, stb.).

Az interjú középpontjában a motivációid állnak. Az ESC program a nem-formális tanulásod támogatja, ezért igyekezz átgondolni az interjú előtt, hogy milyen tanulási, fejlődési célkitűzéseid vannak az adott projekttel kapcsolatban. Előnyös, ha ezeket összeszedetten meg tudod fogalmazni az interjú során.

 

Az ESC pályázat

Nem feltétlenül zárul le a jelentkezési folyamat akkor, amikor egy fogadó szervezet kiválaszt téged az önkéntes projektben való részvételre. A projekt csak akkor valósulhat meg, ha az az ESC programtól támogatást kap.

A résztvevő kiválasztása történhet az ESC pályázat benyújtása előtt vagy azt követően is – a program ebben szabadságot ad a szereplőknek. Ha a kiválasztás az ESC program támogató döntése után történik, akkor már biztos lehetsz abban, hogy a projekt megvalósul, és a kiválasztást szorosan követi a felkészülés, majd pedig a kiutazás. Abban az esetben viszont, amikor a kiválasztás után következik az ESC pályázat benyújtása, meg kell várni a nemzeti iroda döntését. Ez rendszerint további 2-3 hónapot igényel.

Időnként előfordul sajnos, hogy egy pályázatot nem támogat a program. Ebben az esetben a korábban már kiválasztott résztvevő hoppon marad. Ennek elkerülésére azt javasoljuk, hogy mondj igent annyiszor, ahányszor csak kiválasztanak egy ESC projektre, és a végső döntést csak azt követően hozd meg, miután biztossá válik a projekt megvalósítása. Azok a fogadó szervezetek sem maradnak önkéntes résztvevő nélkül, akiket végül visszautasítasz, mert ebben az esetben újra indul a toborzás, és mint azt tudod, jelentkezőből van elég.

 

Ha még több részletet szeretnél tudni arról a folyamatról, hogyan lehet bekerülni az ESC programba, töltsd le és olvasd el EVS önkéntesek kiválasztása cínű tájékoztató füzetünket.