A Fiatalok a Vidékért Egyesületről

A Fiatalok a Vidékért Egyesület, röviden FIVE, egy független és világnézeti ideológiáktól mentes, alulról építkező, non-profit egyesület, melyet gödöllői hallgatók hoztak létre 1999-ben, azért, hogy elősegítsék a hazai fiatalok nemzetközi mobilitási projekteken keresztül történő, iskolán kívüli tanulását.

A vidéki életformát, az önellátó gazdálkodást és öngondoskodó szemléletet, a kisközösséget alapértéknek tekintjük.

Az évente kiküldött EVS önkéntesek számát tekintve a nagyobb hazai önkéntesküldő szervezetek közé tartozunk.

Tevékenységeink

Önkéntes projektjeinkre jellemző, hogy a résztvevők átélik az utazás izgalmát, kipróbálnak új dolgokat, felfedezik a világ sokszínűségét, önállóan élnek és gazdálkodnak, megvalósítják ötleteiket, szélesítik látókörüket, új készségeket sajátítanak el, kifejtik véleményüket, a közösség részévé válnak, nyelvet tanulnak, kihívásokkal néznek szembe, részesei egy kalandnak, jó ügyet szolgálva másokon segítenek, és megmutatják, hogy mire is képesek igazán.

Ifjúsági mobilitási projektjeinket az Erasmus+ program és az Európai Szolidaritási Tesület (ESC) keretein belül valósítjuk meg.

Évente 50-60 fő, 18 és 30 év közötti, Magyarországon élő fiatal küldését támogatjuk. Kizárólag az Európai Unió országaiba (kivéve az Egyesület Királyságot és Görögországot), valamint Izlandra és Norvégiába küldünk önkénteseket. Az EVS program részletei itt olvashatók.

 

Miért érdemes minket választani, ha az ESC programban szeretnél önkéntes lenni?

Hosszú távú tapasztalat

A FIVE és önkéntes koordinátorai 19 éves tapasztalattal rendelkeznek nemzetközi önkéntes programok szervezése és működtetése terén. Tapasztalataink több száz küldő, fogadó és általunk koordinált EVS és ESC projektekből származnak.


Minőségi Tanúsítvány

Csak Minőségi Tanúsítvánnyal rendelkező szerveztek vezetnek részt az Európai Szolidaritási Testület keretei között megvalósuló projektekben. A Tanúsítvány megléte mutatja, hogy az adott szervezet megfelel az Európai Szolidaritási Testület alapelveinek, valamint, hogy a szervezet rendelkezik megfelelő kapacitással, tapasztalattal és a programmal kapcsolatos tudással. Minőségi Tanúsítványunk 2020. december 31-ig érvényes.


Biztonság és elérhetőség

Az önkéntes programok megvalósulását a FIVE önkéntes koordinátorai segítik, akik közvetlenül megszólíthatók. A személyes megismerkedésre az indulás előtti felkészítésen kerül sor. Nagy tapasztalattal rendelkező, de kisméretű, átlátható szervezet vagyunk, így nincsenek útvesztőink. A külföldi önkéntesség idején a résztvevők a küldő oldali kapcsolattartóhoz is fordulhatnak, ha nehézségük adódik vagy konfliktusba keverednek a fogadó oldallal.
A résztvevőkre a program időtartamára kiegészítő egészség-, baleset-, és felelősségbiztosítást kötünk. Biztosítási eset során tanácsokkal segítjük az ügyintézést.


Európai partnerhálózat

Európa valamennyi országában van olyan fogadó szervezet, amellyel évek óta jó partnerséget ápolunk a megvalósuló önkéntes projekteken keresztül. Fogadó partnereink rendszeresen eljuttatják hozzánk felhívásaikat, még mielőtt publikálnák azokat a nyilvános fórumokon. Partnereink ismeretében hasznos tanácsokkal segítünk a hozzánk forduló fiataloknak mind a jelentkezési dokumentáció összeállításának szakaszában, mind a felkészülés során.


Nálunk nincs részvételi díj

Az európai önkéntes program résztvevőitől nem kérünk részvételi vagy egyéb díjat, sőt, nem kötelezünk senkit arra, hogy belépjen egyesületünkbe. Azok, akik nem tagjai egyesületünknek, ugyan olyan feltételekkel vehetik igénybe szolgáltatásainkat, mint tagjaink.


Tudásbázis, amit megosztunk veled

Hatékony és jól használható segítséget nyújtunk az önéletrajz és a motivációs levél megírása során, és hasznos tanácsokkal látjuk el azokat, akik kiválasztási interjúra készülnek. Az indulás előtti felkészítésen több év tapasztalatát adjuk át a kiutazás előtt állóknak. Szinte nincs is olyan eset, ami nem fordult még elő velünk a gyakorlatban, ezért rendszerint minden kérdésedre azonnal tudjuk a választ.

 

Mi az, amit nem vállalunk?

Van néhány sajátos kitételünk az ESC önkéntes projektek küldő szervezeti feladatainak vállalását illetően. Szinte két évtized küldő tevékenységéből származó tapasztalataink alapján nem vállaljuk az alábbi feltételekkel megvalósuló ESC projekteket:

- ha a projekt mentálisan fogyatékos célcsoportra irányul;

- ha a projekt helyszíne az Európai Unión kívül található;

- ha a projek időtartama kevesebb mint 60 nap, vagyis a projekt rövidtávú.

 

ESC koordinátoraink

Mokos Béla, önkéntes koordinátor, az egyesület elnöke

Image 1

Béla az egyesület alapító elnöke, illetve 2014 óta önkéntes koordinátorként újra alkalmazottja is. Kiemelten foglalkozik a résztvevők toborzásával, melynek eredményeként már több száz önéletrajzot nézett át, és tanácsaival segített azok fejlesztésében. Ő tartja a kezdeti tájékoztatókat, írja az egyesület tájékoztató füzeteit, és személyes tanácsadással segít a jelentkezőknek bekerülni a programba. Béla koordinálja az egyesület kommunikációját, megjelenéseit, szerkeszti Facebook oldalunkat és blogunkat is.

Zakar Eszter, önkéntes koordinátor

Image 1

Eszter több mint 10 éves tapasztalatával segíti az önkéntes résztvevőket a felkészítéstől a hazaérkezésig. Szervezi és vezeti az indulás előtti felkészítéseket, intézi a biztosítási ügyeket, kapcsolatot tart az önkéntesekkel, szemlézi a résztvevők blogjait, vezeti a közbülső és projekt-végi értékeléseket, továbbá segít minden olyan helyzetben, amikor az önkéntesnek kérdése, nehézsége vagy konfliktusa van.

Éves beszámolók

Az egyesület éves beszámolói:

Támogatóink

Európai Szolidaritási Testület (European Solidarity Corps - ESC)

Az Európai Szolidaritási Testület 2019-től a projekt gazda fogadó szervezeteken keresztül támogatja önkéntes küldő tevékenységünket.

ESC

Erasmus+ Program

Az Európai Bizottság támogatásával 2018-ig ifjúsági csereprogramokat, ifjúsági munkások képzéseit és Európai Önkéntes Szolgálat projekteket valósítottunk meg.

Erasmuslogo

Nemzeti Együttműködési Alap

Az egyesület működési költségeinek finanszírozásához járul hozzá a Nemzeti Együttműködési Alap működési célú támogatása, melyet 2014-ben, 2015-ben és 2016-ban vissza nem térítendő támogatás formájában kaptunk.

 

Sajtótükör

Önkéntesek az Óperencián túlról

Zongora, Erasmus és a tanulás új útjai

Fedezd fel a világot és találj önmagadra

Duna TV - Önkéntesek Gödön II. - Önkéntesek c. magazin

Kossuth Rádió, Napközben

Mehetünk úgy kölföldre, hogy egy fillért nem kell fizetni érte

Európai ifjúsági programok Gödön

Hablatyolni nem is olyan könnyű

Lánchíd Rádió - Délelőtti Kalauz

Állásblog - http://jobsearch12.com/